مـحـیـا

دریچه ای به محیای اهل بیتی

مـحـیـا

دریچه ای به محیای اهل بیتی

مـحـیـا
آخرین مطالب
  • ۱۸ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۶:۲۱ راحتی

۸ مطلب در تیر ۱۳۹۲ ثبت شده است


مدت های زیادی در بخش غسالخانه مسئول تحویل جنازه بودم. اینجا بعضی ها مسئول کشیک شب هستند تا جنازه هایی را که شب توی منزل فوت می کنند و جوازشون توسط دکتر صادر شده و شبانه به بهشت زهرا (س) حمل میشوند را تحویل بگیرند.

یک شب یک خانم سالمندی را آوردند که تحویل گرفتیم، فردا صبح که می خواستیم برای شستشو بفرستیم خانم های غسال گفتند که از گوشه دهان این بنده خدا کرم های ریز زنده در حرکت بود، خیلی چندش‌آور بود، از روی کنجکاوی ماجرا را برای یکی از بستگانش که کمی آرام تر بود و آدم با تجربه و دنیا دیده ای به نظر می رسید، تعریف کردم و اون بنده خدا بعد از چند بار استغفار گفت: این خانم مرحومه از بستگان ماست و یک ایراد بزرگ داشت که آدم بسیار بد دهنی بود و دائم به این و آن حرف رکیک و ناسزا می گفت و هیچ کس از زخم زبان اون در امان نبود و حتما دلیلش همین می تواند باشد. از تعجب هاج و واج مانده بودم. آرام از پیرمرد عذرخواهی کردم و به داخل برگشتم.

یک بار هم پیرمردی را آوردند که اصلا به مرده شبیه نبود، چهره روشن و بسیار تمیز و معطری داشت. وقتی پتو را کنار زدم بوی گلاب می داد. آنقدر تمیز و معطر بود که من از مسئول غسالخانه تقاضا کردم خودم شخصا این پیرمرد را بشویم و غسل بدهم، همه بوی گلاب را موقع شستشو و وقتی که آب روی تن این پیرمرد می ریختم حس می کردند. وقتی که کار غسل و کفن تمام شد بی اختیار در نماز و تشییع این پیرمرد شرکت کردم، بیرون برای تشییع و خاکسپاری اش صحرای محشری به پا بود. از بین ناله های فرزندانش شنیدم که گویا این پیرمرد هر روزش را با قرائت زیارت عاشورا شروع می کرد. از بستگانش دقیق‌تر پرسیدم، گویی این پیرمرد به این موضوع شهره بود، آدمی که هر روزش با زیارت عاشورا شروع می شد ...

العبد
۳۱ تیر ۹۲ ، ۰۶:۰۹ موافقین ۲ مخالفین ۰ ۰ نظر

می‌گویند: پسری در خانه خیلی شلوغ‌کاری کرده بود. همه‌ی اوضاع را به هم ریخته بود.وقتی پدر وارد شد، مادر شکایت او را به پدرش کرد. پدر که خستگی و ناراحتی بیرون را هم داشت، شلاق را برداشت. پسر دید امروز اوضاع خیلی بی‌ریخت است، همه‌ی درها هم بسته است، وقتی پدر شلاق را بالا برد، پسر دید کجا فرار کند؟ راه فراری ندارد! خودش را به سینه‌ی پدر چسباند. شلاق هم در دست پدر شل شد و افتاد.
شما هم هر وقت دیدید اوضاع بی‌ریخت است به سوی خدا فرار کنید. (وَ فِرُّوا إلی الله مِن الله)

 

حاج اسماعیل دولابی

العبد
۳۱ تیر ۹۲ ، ۰۶:۰۰ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰ نظر

امام رضا (علیه آلاف التحیة و الَّثناء) : شش چیز بدون شش چیز مسخره است :
1
ـ کسی که با زبانش آمرزش بطلبد ، ولی از گناهانش پشیمان نباشد ، در حقیقت خودش را مسخره کرده است .
2
ـ کسی که از خدا توفیق بخواهد ، ولی تلاش نکند ، در حقیقت خود را مسخره کرده است .
3
ـ کسی که جویای دور اندیشی باشد اما احتیاط نورزد ، در حقیقت خودش را مسخره کرده است .
4
ـ کسی که از خدا بهشت بخواهد ، ولی سختی های دینداری را تحمّل نکند ، در حقیقت خودش را مسخره کرده است.
5
ـ کسی که از آتش به خدا پناه برد، ولی شهوات را فرو نگذارد،در حقیقت خودش را مسخره کرده است.
6
ـ کسی که یاد خدا کند ، اما به سوی لقای او نشتابد ، در حقیقت خودش را مسخره کرده است!

(کنز الفوائد : ج 1 ص 330 عن ایوب بن نوح ـ بحار الانوار : ج 78 ص 356 ح 11)

العبد
۳۱ تیر ۹۲ ، ۰۵:۵۵ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰ نظر


مرحوم آیت الله بهجت (رحمة الله علیه ) می فرمودند : استاد ما ، مرحوم آقا سید علی قاضی رحمة الله علیه می فرمود : برای حاجتی، چهل سال بعد از نماز دعا می کردم، بعداً معلوم شد که مصلحت نبوده است!) در محضر بهجت ، ج 1 ، ص 188)


العبد
۳۱ تیر ۹۲ ، ۰۵:۴۹ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰ نظر

امام هادی علیه السلام در روایتی می فرماید: از محضر امام جواد علیه السلام سؤال شد که چرا مسلمانان از مرگ کراهت دارند؟ حضرت پاسخ دادند برای این که نسبت به آن جهل دارند و به همین جهت آن را خوش ندارند؛ ولی اگر مرگ را می شناختند و از اولیاء الله بودند، همانا آن را دوست داشته و می دانستند که آخرت برای آن ها بهتر از دنیاست. آنگاه فرمودند: ای ابا عبدالله (کینه ی شخص سؤال کننده) چرا کودک و دیوانه از دوایی که بدنش را سالم می کند و دردش را بر طرف می سازد، خودداری می نماید؟ عرض کرد: زیرا آن ها نسبت به فواید دارو جاهلند. حضرت فرمودند: به خدایی که محمد صلی الله علیه و آله و سلم را حقا به پیامبری برگزید، همانا کسی که واقعا برای مرگ آماده باشد، نفع مرگ برای او بیش از نفع دارو برای بیمار است. آگاه باشید که اگر آنان می دانستند مرگ به چه نعمت هایی منجر می شود، البته آن را درخواست می کردند و علاقه شان به مرگ، از علاقه انسان دور اندیش به داروی دفع کننده دردها و آرونده سلامت، بیش تر بود.

(شیخ صدوق ،معانی الاخبار ،ص290)

العبد
۳۱ تیر ۹۲ ، ۰۵:۳۰ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰ نظر


در روایتی آمده است که: جبرئیل هر وقت شرفیاب محضر انور پیغمبر اکرم صلوات الله علیه و آله می‏شد عرض می‏کرد: خدا می‏فرماید سلام مرا به جناب خدیجه سلام الله علیها برسانید و به آن بانوی عظمی بگوئید، ما برای او در بهشت، قصری مجلل و زیبا مطابق شأن او مهیّا و آماده نموده‏ایم!

العبد
۲۹ تیر ۹۲ ، ۲۲:۵۷ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰ نظر

با قرآن باید عجین شد؛ مفاهیم قرآنى مفاهیمى است براى زندگى؛ فقط معلومات نیست. گاهى انسان معلومات قرآنى‌اش خوب است، اما از قرآن در زندگى او هیچ اثرى نیست! ما باید تلاشمان این باشد که قرآن در زندگى ما تجسم پیدا کند. همان طور که از یکى از زوجات مکرمه‌ى پیغمبر اکرم وقتى درباره‌ى اخلاق پیغمبر پرسیدند، ایشان در جواب گفتند که: «کاتوضیحن خلقه القرآن»؛ اخلاق او قرآن بود؛ یعنى قرآن مجسم بود. این باید در جامعه‌ى ما تحقق پیدا کند.
بیانات حضرت آقا در دیدار جمعى از بانوان قرآن‌پژوه کشور1388/7/28

العبد
۲۸ تیر ۹۲ ، ۲۳:۳۸ موافقین ۲ مخالفین ۰ ۰ نظر

العبد
۲۸ تیر ۹۲ ، ۲۰:۱۱ موافقین ۷ مخالفین ۰ ۲۰ نظر